Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O nas

O Kórnickim Ośrodku Kultury.


Podobno na medycynie i kulturze znają się wszyscy? Jeśli tak, to skąd tylu chorych i tak dużo kulturalnej ignorancji? O medycynie nie jestem kompetentny dyskutować. O kulturze mogę mówić godzinami. Porozmawiamy? Słucham!
Sławek Animucki (S.A.).

Dociekliwy (D.): Kórnicki Ośrodek Kultury – co to, po co to i jak to funkcjonuje?

S.A.: KOK jest gminną instytucją kultury utworzoną na podstawie Uchwały nr XVII/166/2007 z dnia 28.10.2007 r. podjętej przez Radę Miejską Kórnika.

D: Po co właściwie powstał Kórnicki Ośrodek Kultury?

S.A.: Może po to, by uświadomić mieszkańcom gminy Kórnik, że kultura to zbyt poważna sprawa by zdawać się jedynie na przypadkowych handlarzy imprez masowych lub chałturników próbujących wcisnąć tzw. spotkanie z artystą?  A może po to by uczyć życia z kulturą i sztuką?

D: Na czym polega działalność KOK?

S.A.: Działalność KOK, jako gminnej instytucji kultury, oparta jest na trzech priorytetach: misji edukacji artystycznej, organizacji imprez kulturalnych i współpracy kulturalnej z innymi instytucjami gminnymi i sołectwami.

D: Czy słowo „misja” nie brzmi zbyt patetycznie?

S.A.: Nawet jeśli brzmi w nim nutka patosu, to jest ona uzasadniona. Wg mnie najważniejszym priorytetem w działalności KOK jest realizacja misji edukacji artystycznej wśród mieszkańców gminy. Ta edukacja kulturalna i artystyczna nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy w programach szkolnych przedmioty artystyczne są marginalizowane. Dlatego położono szczególny nacisk na projekty warsztatowe rozwijające umiejętności artystyczne uczestników.

D: To znaczy, że oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej?

S.A.: Nie tylko. Działalność warsztatowa skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i obejmuje naukę budowania komunikatów metaforycznych z różnych dziedzin sztuki.

D: Metafora? Co to takiego?

S.A.: Inaczej przenośnia. Znaczenia naddane związku frazeologicznego. Właśnie po to warto przyjść do KOK by o tej metaforze dowiedzieć się czegoś więcej.

D: Po co to komu?

S.A.: Umiejętność odczytywania i reinterpretacji metafor staje się co raz dotkliwszym problemem w komunikacji społecznej. Jednowymiarowe rozumienie prostych komunikatów stanowi zagrożenie dla rozwoju tak kulturalnego, jak i emocjonalnego społeczeństwa. Liczne  obowiązki nas wszystkich - młodych i starszych - nie pozwalają na wgłębianie się w tę problematykę. Sądzimy, że propozycja warsztatów z różnych dziedzin sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych pozwoli na rozwinięcie ich twórczych umiejętności.

D: To wszystko ma odbywać się w KOK?

S.A.: Nie tylko. Zajęcia odbywają się w KOK i Klaudynówce. Możliwe jest również przeprowadzanie niektórych spotkań w siedzibie poznańskich uczelni. To jedna ze ścieżek dotarcia z głęboką i wszechstronną edukacją  artystyczną do szerokiej rzeszy odbiorców. Pragniemy również wejść w przestrzeń miasta, do parków, na skwery, chodniki, fasady i zaproponować mieszkańcom gminy Kórnik szereg obiektów i działań, które zaciekawią, zafrapują i zachęcą do zadumy nad ich znaczeniami.

D: Kto to ma robić?

S.A.: My. Mieszkańcy gminy. Proponując warsztaty w zakresie plastyki, muzyki, tańca, literatury, teatru pragniemy wysiłek ich uczestników scalić w szereg wystaw, pokazów, występów w trakcie, których będzie można poznać ich liczne talenty. Co ważne, ci uczestnicy są przecież znajomymi, sąsiadami, współmieszkańcami gminy. Poznawanie ich sposobu oglądu świata poprzez sztukę może okazać się fascynujące.

D: Warsztatu ktoś musi uczyć. Kto taki?

S.A.: W tych ambitnych planach pomoc swą zaoferowali m.in. wykładowcy i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Akademii Muzycznej oraz literaci, aktorzy, choreografowie, śpiewacy i korepetytorzy muzyczni. Zatrudnieni na etat są  tylko dyrektor – reżyser i plastyk – rzeźbiarz. Oczywiście nad stanem finansów czuwa na cząstce etatu główna księgowa. Resztę kadry twórczej stanowią artyści danych dziedzin sztuki.

D: Drugim priorytetem działalności KOK jest organizacja imprez kulturalnych.

S.A.: Tak. Imprezy kulturalne podzielić można na te wielkie, masowe i bardziej kameralne, adresowane do konkretnego odbiorcy. Największą imprezą w sezonie są
Kórnickie Spotkania z Białą Damą. Co roku przyciągają masy widzów. Dzięki zróżnicowaniu programu każdy z uczestników może znaleźć coś dla siebie. Dobór wykonawców stanowi swoistą edukację kulturalną. Stąd preferowanie nie tyle modnych gwiazd jednego sezonu, znanych z telewizji i tabloidów, lecz artystów prezentujących dobry warsztat i mających dorobek. Ponadto, KOK stara się poza programem czysto rozrywkowym wprowadzać elementy edukacji zapraszając twórców rękodzieła ludowego, ginących zawodów, czy też prezentując historię lokalnego rzemiosła. Tegoroczna edycja związana będzie z dziejami lotnictwa i sportów spadochronowych.
Dożynki Gminy Kórnik. KOK zajmuje się opracowaniem i realizacją programu artystycznego imprezy oraz zapewnia zaplecze techniczne sceny i nagłośnienia.
KOK współpracuje również przy realizacji cyklu „Muzyka z Kórnika”.

D: A co z  imprezami bardziej kameralnymi?

S.A.: Duży nacisk kładziony jest także na realizację imprez kulturalnych na Prowencie. Koncerty, biesiady, wystawy, wykłady oraz imprezy interdyscyplinarne mają stanowić propozycję miłego i ciekawego spędzenia czasu w siedzibie KOK. Kierowane są do konkretnych odbiorców. np. dzieci, młodzieży szkolnej i ich rodziców. Czasem odwrotnie - dorośli tworzą coś dla dzieci. Przykładem mogą być Warsztaty archeologiczno-ceramiczne połączone z imprezą plenerową „Kórnickie wypały” edycja druga, gdzie uczestnicy mogą poznać technikę wypalania w piecach ceramiki. Jest to przykład rozrywki połączonej z edukacją.  

D: Budowa promenady wzdłuż jeziora kórnickiego nada przestrzeni wokół KOK nowych walorów.

S.A.: Mam taką nadzieję. Prowent to urokliwe miejsce. Pragnę przybliżyć je zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Stąd plany organizacji imprez plenerowych na polanie przy promenadzie takich jak: cykl seansów kina letniego, impreza muzyczna Rock w rok i inne.

D: A co z koncertami, wieczorami autorskimi, kameralnymi prezentacjami?

S.A.: W siedzibie działa Scena impresaryjna KOK. Organizowane są koncerty kabaretowe, spotkania z piosenką literacką, czy też spektakle teatralne. Ostatnio gościliśmy Emilię Krakowską. Planujemy kolejne koncerty.

D: W KOK działa Klub Dobrego Filmu. Dlaczego nie DKF?

S.A.: Klub Dobrego Filmu to taki DKF bez formalnej przynależności do federacji DKF-ów. Miłośnicy kina spotykają się co 2 tygodnie, by obejrzeć ciekawy film na DVD i podyskutować o nim. Mam nadzieję, że chętnych będzie przybywać.

D:  Trzecim priorytetem jest współpraca z innymi instytucjami gminnymi oraz z sołectwami.

S.A: KOK nawiązał współpracę z Biblioteką Publiczną w Kórniku. Wspólnie przegotowano wernisaż prac Dariusza Żabińskiego, konkurs recytatorski, warsztaty archeologiczne. Planowane są wspólnie nowe przedsięwzięcia. Np .warsztaty w interpretacji głosowej tekstów literackich dla nauczycieli i uczniów.
Z kolei sołectwo Borówca skorzystało z pomocy KOK przy organizacji zajęć warsztatowych w jego świetlicy. Pracownicy służą pomocą przy organizacji wszelkich imprez lokalnych. Wszystkim chętnym udzielimy wszelkiej pomocy.


Pozdrawiam i czekam na dalsze pytania i uwagi.                        
Sławek Animucki