Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Logo

Instalacja na Prowencie - KANTOROWI

13 lipca na Prowencie odsłonięto nową instalację pt: Kantorowi.

 

O instalacji „Kantorowi” na kórnickim Prowencie.

Kórnicki Prowent jest miejscem wyjątkowym. Miejsce urodzin Wisławy Szymborskiej, urok otaczającej przyrody, umiejscowienie siedziby Kórnickiego Ośrodka Kultury inspirują do twórczej aktywności. Właśnie dlatego, od kilku lat powstają plenerowe instalacje artystyczne, które pod okiem Tomasza Akusza z pomocą uczestników letnich warsztatów artystycznych KOK wzbogacają przestrzeń, prowokując do prowadzenia dialogu, stawiania pytań, szukania odpowiedzi.

W poniedziałek 13 lipca 2020 r. w samo południe uroczyście odsłonięto kolejną artystyczną instalację zatytułowaną „Kantorowi”. Instalację razem z Tomaszem Akuszem stworzyli Piotr Mastalerz i Jarosław Janas. Pomagali też uczestnicy warsztatów artystycznych „Wirus sztuki”. Literacki kontekst wydarzeniu nadał Sławomir Animucki. Na wernisaż przybyli goście z Poznania, Kórnika i okolic oraz turyści. Zabrakło jedynie włodarzy gminy.

 

Kantorowi.

To co przeżywamy w czasie teraźniejszym, czyli spowodowaną groźbą koronawirusa izolację, samotność i zaskoczenie stanowi punkt odniesienia dla czasu przeszłego, z jego łącznością, wspólnotowością, wcześniejszym doświadczeniem. Planując z Tomaszem Akuszem temat kolejnej instalacji plenerowej nie przypuszczaliśmy, że tytuł: „Kantorowi” nabierze tak aktualnych znaczeń, że konteksty staną się uniwersalne czasowo i przestrzennie, że Wielopole przeniknie do Kórnika.

Tomasz Akusz* często wskazywał na mistrza Tadeusza Kantora**, jako inspiratora swojej sztuki. Przywołując postać jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku i filtrując ją przez własną wrażliwość nie stworzył repliki postaci i przestrzeni z przedstawień mistrza.

Jednak duch „Umarłej klasy” i „Wielopola” zdaje unosić się na Prowencie.

W nawiązaniu do założeń mistrza, który nie uznawał klasycznej przestrzeni teatralnej, Akusz swą instalacją zaanektował:

wycinek parku, skraj ulicy,

drzewa i samochody,

zapach kwiatów i spalin,

przyrodę i cywilizację...

 

Postaci stoją, siedzą, milczą.

Nic się nie dzieje.

Brak akcji, brak konfliktu.

Czy, aby na pewno?

Chyba nie?

Na pewno nie!

Te postaci nie żyją.

Te postaci żyją.

Żyją i krzyczą bezruchem gestów, niewidocznym spojrzeniem,

kneblem masek, zatrzymanym czasem.

Stanowią grupę, choć są tylko częścią całości.

Kogo? Czego? Gdzie i kiedy?

Wierzę, że tak jak poprzednie instalacje Tomasza Akusza, również ta dostarczy pytań, wzruszeń, podpowiedzi.

Instalacja powstała w trakcie warsztatów artystycznych KOK „Wirus sztuki” w lipcu 2020 r. Serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji dla Jarosława Janasa i Piotra Mastalerza.

Sławomir Animucki

 

*Tomasz Akusz poznański malarz, rzeźbiarz i scenograf, jeden z bardziej znanych współczesnych twórców. Absolwent poznańskiego ASP. Znawcy sztuki powiadają, że malarstwo Akusza podnieca zmysły swoją estetyką, wymusza przeżycie i jednocześnie skłania do refleksji. Większość jego dzieł przedstawia kobiety, które choć zachowują zmysłowość świadomie poddane są deformacji . Są one uosobieniem wdzięku, ale również zdaniem artysty – postaciami tragicznymi, upadłymi w swojej niemocy wobec świata. Tomasz Akusz jest autorem licznych wystaw krajowych i zagranicznych oraz wielu nagród- między innymi Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Plastyki i Grafiki w Belgii.

 

** Tadeusz Kantor urodził się w 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w 1990 w Krakowie. Twórca awangardowy, malarz, rysownik, teoretyk sztuki, scenograf  i reżyser, autor happeningów, wybitny reformator teatru XX wieku, jedna z najważniejszych postaci życia artystycznego w Polsce.

 

Kórnicki Ośrodek Kultury, ul. Prowent 6; 62-035 Kórnik | Telefon: +48 (61) 8170 891
Stworzone dzięki © Studio Przy Lesie | Wszelkie prawa zastrzeżone.