Klub dobrego filmu w KOK

Klub Dobrego Filmu

Klub Dobrego Filmu przy Kórnickim Ośrodku Kultury rozpoczął działalność w październiku 2008 r. Jego głównym celem było i jest spotkanie z widzami, zapoznanie z ciekawi dziełami filmowymi i rozmowa o nich. Prezentowane filmy to najnowsze i starsze produkcje wydane na DVD oraz autorskie prace offowe plastyków, filmowców, animatorów.

Seans w KDF ma być pretekstem, a ściślej inspiracją, do rozmowy o obejrzanym dziele, do jego analizy, interpretacji, poszukiwania kontekstów we współczesnej kulturze, w życiu.

Klub Dobrego Filmu nie jest ubogą atrapą kina komercyjnego. Jego cele wynikają z nadrzędnej roli Kórnickiego Ośrodka Kultury, jaką jest inspirowanie społeczności lokalnej do aktywności kulturalnej. Stąd nastawienie na rozmowę, na dyskusję tak o filmie, jak i współczesnej kulturze, trendach w sztuce, o przenikaniu się kultury wysokiej i popularnej, o zacieraniu się granic między nimi.

To właśnie odróżnia wspólny seans w KOK od prywatnego obejrzenia filmu na DVD w domu. Poza tym, przyjście na seans KDF zmusza do wysiłku, do skupienia się na samym dziele, wreszcie do współodczuwania w trakcie projekcji.

KDF filmu czerpie z etosu DKF-ów. Ich rola w kształceniu świadomego odbiorcy sztuki filmowej jest niezaprzeczalna. Staram się kontynuować tę tradycję wykorzystując nośniki DVD.

Mam świadomość, że nie wszystkim odpowiada taka formuła, że w dobie internetu można spędzić czas wygodniej, przyjemniej, inaczej. Jednak rozmowy o sztuce nic nie zastąpi.

A jeśli, komuś wydaje się, że nie potrafi o niej mówić, to niech przyjdzie, posłucha innych, spróbuje i poczuje jakie to przyjemne. Staram się promować tę działalność w lokalnej prasie, w internecie, za pomocą plakatów. Frekwencja zmienna.

Jednak wbrew niektórym czepialskim, którzy próbują dyskredytować moją działalność, a to płacząc nad jej kosztami, chociaż prowadzę KDF społecznie, a to próbując cenzurować repertuar, chociaż cenzurę zniesiono wiele lat temu , a to piętnując frekwencję, jestem optymistą, Klubowicze, to ludzie w różnym wieku, o różnej wrażliwości i doświadczeniu co pozwala na ciekawe ścieranie się opinii, interpretacji, sądów. Przychodzą w co drugi piątek miesiąca bez względu na pogodę, obowiązki, zasłyszane wcześniej recenzje o danym dziele. Oglądają, a potem rozmawiają, słuchają lub milczą. A to daje satysfakcję tak im, jak i organizatorowi.

W 2011 r. zaplanowałem kilka sensów, które będą niepowtarzalne. M.in. odbędzie się w KOK premiera filmu „Królestwo czardasza” w reżyserii Oskara Jernasa i Eryka Skotarczyka. Jest to dokument o światowej sławy cygańskim wirtuozie skrzypiec Mikoszu Deki Czureji i jego rodzinnym zespole „Tatra Roma”. Poza seansem odbędzie się koncert samego Mikosza – króla czardasza który został tak okrzyknięty przez samego Jehudi Menuhina. Mam nadzieję, że na seansie nie zabraknie również społeczności cygańskiej gminy Kórnik.

Tak jak w latach poprzednich i tego roku zostaną zaprezentowane filmy nagrodzone na Festiwalu Wyścig Jaszczurów.

A poza tym, prezentować będę filmy stare, nowe, ciekawe, kontrowersyjne, zapomniane, przereklamowane i inne, ale zawsze takie o których będziemy rozmawiać.

Sławek Animucki

• Osoba kontaktowa: Sławek Animucki